4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat Dünya Kanser Günü konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

4 şubat, Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) tarafından her yıl çeşitli organizasyonların yapıldığı gündür. Bugünde kanserin oluşma sebepleri, korunma yöntemleri ve tedavileri hakkında bilgilendirmeler ve duyurular yapılır. 4 şubat dünya kanser gününde kanserin önüne geçebilmek için çeşitli eğitimler ve etkinliklerle insanlar bilgilendirilmektedir.

2018 yılında da başarı ile hayata geçirilen bu kampanyada slogan “yapabiliriz, yapabilirim” idi. Tam dört yıldır kesintisiz devam eden bu organizasyonlarda en temel amaç kanserin nasıl bir hastalık olduğunu ve bu hastalıkla nasıl mücadele edilebileceğini kamuoyuna anlatabilmektir.

Kanseren korunmak için sigara ve alkolden uzak durmak, hareketi ve egzersizi yaşamımızıın içine dahil etmek, sağlıklı beslenmeyi önemseyerek kilonuzu korumak gibi bir çok önemli konuda çeşitli eğitim ve seminerlerin yapıldığı 4 şubat dünya kanser günü etkinlikleri bu yıl da devam etmektedir.

4 Şubat Dünya Kanser Günü hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Plevral Efüzyon: Göğüs Kafesinde Sıvı Birikimi başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.