Göğüs Kafesi Dışı Yayılımı

Akciğer Kanseri Göğüs Kafesi Dışı Yayılımı Hakkında Bulgular

Akciğer Kanseri Göğüs Kafesi Dışı Yayılımı Hakkında Bulgular konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Akciğer kanserinin kemik metastazında en belirgin bulgu ağrılardır. Akciğer kanseri kaburgada bulunan tüm kemiklere yayılıp metastas yapabilmektedir. Hatta bu metastasa proksimal uzun kemikler de dahildir. Bununla birlikte akciğer kanserinin karaciğer ve böbrek üstü bezine de metastas yapabildiği bilinmektedir.

Akciğer kanserinin metastasları arasında %10 oranında beyin metastazı da bulunur. Çok büyük bir oranla da semptomatik beyin metastazı akciğer kanseri ile gerçekleşmektedir.

Bunun yanında lenf nodu ve cilt metastazı da görülmektedir. Supraklaviküler bölgeler en çok tutulum yapan bölgelerdir.

Akciğer Kanseri Göğüs Kafesi Dışı Yayılımı Hakkında Bulgular hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Akciğer Kanserinin Göğüs Kafesi Yayılımı Bulguları başlıklı yazıdaki akciğer kanseri teşhisi hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.