akciğer kanseri nedir

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer Kanseri Nedir? konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Tahminlere göre 2025 yılında akciğer kanseri vakaları 19 milyonu geçecek gini görünüyor. Buna hızla artan dünya nüfusu ve bu nüfustaki yaşlanma oranının büyük etkisi var. Hal böyleyken ülkemizdeki akciğer kanseri görülme oranları da hızla artış göstermekte. Hatta öyle ki her yeni yıl ile yaklaşık 150 bin yeni kanser vakasıyla karşı karşıya gelmekteyiz. Akciğer kanseri hem erkek hem de kadınlar için ölümcül hastalıkların ikinci sırasında yer alır.

En sık görülen kanserlerden biri akciğer kanseridir. Hal böyle iken kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırayı almıştır. Eskiden oldukça nadir bir hastalık olarak tanınırken günümüzde tüm dünya genelinde oldukça önemli, tehlikeli ve yaygın bir kanser türü haline gelmiştir. Bunun nedenleri arasında ilk sırada tütün ve tütün mamüllerinin kullanımının yaygınlaşması gelmektedir.

Akciğer Kanseri Nedir? hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Akciğer Kanserinin Nedenleri başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.