akciğer kanserine sebep olan şeyler

Akciğer Kanserine Sebep Olan Şeyler

Akciğer Kanserine Sebep Olan Şeyler konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Prof. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Akciğer kanserigünümüzde eskiye nazaran oldukça sık karşılaşılan bi hastalık haline gelmiştir. Akciğer kanserine sebep olabilecek bazı şeyler şu şekilde sıralanabilir;

Çevresel faktörler;

Akciğer kanserine yakalanma riski erkeklerde kadınlara oranla üç kat fazladır. Bunun sebebi de akciğer kanseri riski oluşturabilecek mesleklerin başında gelen gemi izolasyon ve otomotiv gibi sektörlerde çalışanların büyük çoğunluğunun erkekler olmasıdır.

Asbest faktörü:

Asbestin akciğer kanseri açısından oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Hal böyle iken akciğer kanserine yakalanma riskinin yüksek olduğu ortamların başında gelir. Asbeste marus kalma süresi, etki altında kalınan asbest partiküllerinin boyutu ve yoğunluğu da en önemli faktörlerdendir.

Radyasyonun etkisi:

Her ne kadar akciğer kanseri ile mücadele aracı olarak kullanılsa da özellikle kadınların meme kanseri ile mücadelesinde kullanılan radyoterapi akciğer kanseri gelişme riskini arttırıyor. Bununla beraber radon gazına maruz kalmak da bu riski arttırıcı faktörlerin başında geliyor.

Genetik etkiler:

Ailesinde akciğer kanseri hikayesi olan insnalar diğer kişilere göre akciğer kanserine yakalanma açısından 2 kat daha fazla risk altındadır. Hiç sigara içmese dahi ailesinde birinci derece akciğer kanseri bulunan bireyler sigara içenlere ve ailesinde akciğer kanseri bulunmayanlara göre 2.7 kat daha fazla risk taşırlar.

Cinsiyetin önemi:

Erkeklerde akciğer kanserine yakalanma riski kadınlara göre daha yüksektir. Sigara içen kadınlarda ise bu risk erkeklere yaklaşmaktadır.

Beslenme ve yaşam tarzının akciğer kanserine etkisi:

Her ne kadar yukarıda saydığımız riskler akciğer kanserine yakalanma oranlarını arttırsa da antioksidanları tüketmek kanser gelişimini önleyici bir faktördür.. Beta karoten/retinol ve özellikle de A vitamini açısından düşük beslenme akciğer kanseri gelişimini artırır. Başta yeşil çay olmak üzere çay içimi akciğer kanseri gelişimini azaltır.

Yaşın kanser üzerindeki etkisi:

Yaş ilerledikçe akciğer kanserine yakalanma riski artıyor. Gençlerde daha az görülen akciğer kanseri genelde 60 ve 70 li yaşlarda en çok görülen yaştır.

Akciğer Kanserine Sebep Olan Şeyler hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Prof. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Sigara ve Akciğer Kanseri başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.