Diffüz Malign Plevral Mezotelyoma

Diffüz Malign Plevral Mezotelyoma

Diffüz Malign Plevral Mezotelyoma konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Prof. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Diffüz Malign Plevral Mezotelyoma asbest teması ile oluşabilmektedir. Diffüz Malign Plevral Mezotelyoma tanılarının %50 den fazlasında asbest teması etkilidir. Asbest iki grupta değerlendirilmektedir.

Erionite de Diffüz Malign Plevral Mezotelyoma konusunda oldukça etkilidir. Asbest gibi erionite de lifsi yapıda bir mineraldir. Ülkemiz erionite bakımından zengindir. Bazı yörelerde yapılan araştırmalar ölümlerin %50 si gibi büyük bir oranının mezotelyoma olduğunu ortaya koymaktadır.

Bir diğer Diffüz Malign Plevral Mezotelyoma nedeni ise simian virüsüdür. SV-40 da denene bu virüs karsinojenik etkiye sahiptir. Hatta bazı kanserlerle ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Mezotelyoma hücrelerinde SV-40 benzeri genetik dizilere rastlanmıştır.

Diffüz Malign Plevral Mezotelyoma hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Prof. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Prof. Dr. Özkan Demirhan başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.