Sıvı Birikimi Şikayetleri

Göğüs Boşluğu Sıvı Birikimi Şikayetleri Nelerdir?

Göğüs Boşluğu Sıvı Birikimi Şikayetleri Nelerdir? konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Göğüs boşluğundaki sıvı birikimi miktarının az olması herhangi bir şikayete yol açmayabilir. İleri miktarda olduğunda bu solunumun bozulmasına neden olabilir. Solunum yolu daralarak solunumda zorluklara sebep olur.

Plevral efüzyon dediğimiz göğüs boşluğunda biriken sıvı nerede birikmişse o tarafa yatılamaz. Bununla birlikte buna sebep olabilecek hastalık da solunum sorunları doğurabilir. Anak plevral efüzyonların yaklaşık %15’i hiç bir belirti vermemektedir.

Bir litreyi geçen göğüs boşluğundaki sıvı birikimleri solunum sorunları ortaya çıkarabilmektedirler. Plöritik ağrı, kuru öksürük ve solunum sıkıntıları bu belirtilerden en sık karşılaşılanlardır. Ayrıca ödem ve bacaklarda şişlik gibi belirtiler de görülebilir.

Palpasyon ve perküsyon hastalığı tespit etmekte en faydalı yöntemlerdir. Biriken mevcut sıvı palpasyon ile net bir şekilde görülür. Oskültasyonda sıvının bulunduğu tarafta akciğer seslerinin azaldığı görülür. Sıvı miktarının az olduğu durumlarda ise plevral sürtünme sesi duyulabilmektedir.

Göğüs Boşluğu Sıvı Birikimi Şikayetleri Nelerdir? hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Plevral Aralıkta Sıvı Birikimi Hangi Hastalıkların Habercisi? başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.