kelime anlamıyla kanser

Kelime Anlamıyla Kanser

Kelime Anlamıyla Kanser konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Prof. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Kanser kelimesinin kökeni oldukça ilginçtir. Bir yengecin avını kıskacı ile kavramasından yola çıkarak bu avı yavaş yavaş yemesine gönderme yapılamsı için yengeç anlamına gelen kanser denilmiştir. Kanser oluşumu karsinojenlerin sinyal iletimini düzensiz hale gitirip bozması ile ortaya çıkmaktadır.

En temel ifade ile kanser belli bir organizmanın kontrolü dışında gerçekleşen hücre çoğalmasıdır. Kanserde genelde DNA yapısı bozulur. Kanser için genellikle genotksiktir. Kanserin bu kadar ölümcül olmasının sebebi de zaten  organizmanın sinyaline yanıt vermeyen kanserli dokunun metabolik değişikliklerinin sebebidir.

Kelime Anlamıyla Kanser hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Prof. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Küçük Hücreli Akciğer Kanseri (KHAK) Nedir? başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.