Lenf Bezlerinin Akciğer Kanserine Etkisi

Lenf Bezlerinin Akciğer Kanserine Etkisi

Lenf Bezlerinin Akciğer Kanserine Etkisi konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Kanserden ölümlerin en sık olanı akciğer kanseridir. Küçük hücreli dışı ve küçük hücreli akciğer kanseri olarak ikiye ayrılır. Bunlardan küçük hücreli dışı olan akciğer kanserinde cerrahi tedavi yöntemi kullanılır. İşte bu tedavinin seyrinde lenf nodları dediğimiz lenf bezlerinin değerlendirilmesine başvurulmaktadır.

Bilgisayarlı tomografi en çok kullanılan tetkik yöntemlerinden biridir. Aynı şekilde PET/BT de bu konudabaşvurulan bir diğer yöntemdir. Buna rağmen kesin tanıda patalojiye başvurulur.

Vücudumuz akciğer kanseri için üretilen lenf nodu haritası barındırır. Bu lenf bezleri; alciğer zarı arasındakiler, her iki akciğer zarının içindeki lenfler ve boyunda bulunan lenf nodları olarak üçe ayrılır. Bunlara kısaca N1, N2 ve N3 lenf nodları denir. İlgili lenf bezleri akciğer kanserinde sağ kalmayı özellikle etkileyen etkenlerdendir.

Lenf Bezlerinin Akciğer Kanserine Etkisi hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Akciğer Kanseri Semptomları başlıklı yazıdaki akciğer kanseri teşhisi hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.