Mediasten Tümörünün Yerleşim Yeri

Mediasten Tümörünün Yerleşim Yeri Ve Hasta Şikayeti

Mediasten Tümörünün Yerleşim Yeri Ve Hasta Şikayeti konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Mediasten kistlri eğer ön yerleşimli ise genelde kötü huylu olurlar. İyi huylu olanlar genelde daha arkaya yerleşim gösteren kitlelerdir. Bu kitleler genelde öksürük, ateş, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve titreme olarak kendini belli etmeye başlarlar.

Yutma güçlüğü ile birlikte ses kısıklığı görülebilir. Horner sendromu ise kendini göz kapağının düşüklüğü ve göz küresi genişlemesi olarak belli eder.

Vena kava superior sendromunun etkileri de yüzde kolda ve el de şişme olarak görülür. Ayrıca gövdedeki damarlarda belirginleşme ve de öne eğilmekle artan nefes darlığı vena kava superior sendromunda görülen şikayetlerdendir.

Mediasten Tümörünün Yerleşim Yeri Ve Hasta Şikayeti hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Mediasten Kist başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.