mezotelyoma akciğer

Mezotelyoma Nerelerde Ne Sıklıkla Görülür?

Mezotelyoma Nerelerde Ne Sıklıkla Görülür? konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Mezotelyomanın insanlarda görülme sıklığı oldukça azdır. Öyle ki bu oran milyonda bir veya iki denebilir. Bu oranı dünya çağında genellersek şöyle bir sonuç çıkar; mezotelyomanın dünya üzerinde bir yılda görülme oranı erkekler için  1.3/100,000, kadınlarda görülme oranı da 0.2/100,000 olarak rapor edilmiştir.

Bu değerlerden de görüleceği gibi mezotelyoma erkeklerde daha fazla görülür. Bunun nedeni tabiki erkeklerin çalışma koşullarıyla ilintilidir. Erkekler çoğunlukla asbest sanayiinde çalışmakta ve asbeste kadınlardan daha fazla maruz kalmaktadırlar.

Asbest karışımlı topraklarla yapılan ve özellikle de kırsal kesimde yaygın olarak kullanılan çatı, duvar izolasyonu gibi kullanım yerleri asbeste maruz kalmayı çoğalymıştır. Bu şekilde ülkemizde asbest temasının bir şekilde yoğun olduğu illerin başında Yozgat, Eskişehir, Kütahya, Bilecik, Sivas, Nevşehir ve Diyarbakır gelmektedir.. Fakat yapılan çalışma ve bilgilendirme faaliyetleriyle birlikte 90 lı yılların başından itibaren bu oran azalmıştır.

Mezotelyoma Nerelerde Ne Sıklıkla Görülür? hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Minimal İnvaziv başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.