Mezotelyomanın Oluşumu

Mezotelyomanın Oluşumu ve Hastalığın Seyri

Mezotelyomanın Oluşumu ve Hastalığın Seyri konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Asbest ile fiziksel temas mezotelyomanın oluşumu ile direk bağlantılı bir etkendir. Temasın süresinin artması da riskin artmasına sebep olacaktır. Bu da akciğerdeki mineral tozunun artmasının mezotelyoma riskini arttırması anlamına gelir.  80’li yıllara kadar oldukça sık kullanılan asbest mezotelyoma riskini de arttırmıştır. Dünya genelinde asbestin oluşturduğu mezotelyoma riskinin 2020 li yıllarda azalacağı tahmin edilmektedir.

Mezotelyoma temastan yaklaşık 30-40 yıl sonra ortaya çıkmaktadır. Bu da asbest temasının 20 li yaşlarda başlamasıyla birlikte hastalığın görülme yaşının yaklaşık 60-70 yaş olacağı anlamına gelir. Kırsal kesimde bu yaş oranları biraz değişir. Çünkü asneste temas genelde doğum ile başladığı için hastalığın görülme yaşı çok daha erkendir. Erionite ile temas sonucu ortaya çıkan mezotelyoma da ise bu değer 40-50 yaş arasındadır.

Mezotelyoma, kan yoluyla yayılım yapar. Fakat en belirgin yayım şekli bölgeseldir. Tümör göğüs duvarına ve diafragma altı alana, akciğerlere ve mediastene yayılmaktadır. Bu durumda da akciğerleri saran bir tümöral kitle oluşumu gözlenir. Mezotelyoma seyri sırasında bu tümör lokal yayılma ile büyür.

Mezotelyomanın Oluşumu ve Hastalığın Seyri hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Mezotelyoma Nerelerde Ne Sıklıkla Görülür? başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.