Paraneoplastik Sendromlar

Paraneoplastik Sendromlar ve Akciğer Kanseri

Paraneoplastik Sendromlar ve Akciğer Kanseri konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Paraneoplastik sendromlar sıklıkla küçük hücreli akciğer kanserlerinde ortaya çıkmaktadır. Yaklaşık olarak yüzde 10 gibi bir görülme oranı vardır.

Uygunsuz ADH salınım hiponatremi görülen hastalarda ADH seviyesi mutlaka görüntülenmelidir. Sıklıkla küçük hücreli akciğer kanserlerinde görülür. Konfüzyon ve koma etkileri oluşturabilir. Cushing sendromu ise ACTH akciğer kanserinde çok sık üretilebilen ektopik hormondur. Çomak parmak ise en sık skuamöz hc ca ve adenokarsinomda görülür. Nörojenik sendromlar da küçük hücreli akciğer kanserlerinde oluşur.

Paraneoplastik Sendromlar ve Akciğer Kanseri hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Akciğer Kanseri Göğüs Kafesi Dışı Yayılımı Hakkında Bulgular başlıklı yazıdaki akciğer kanseri teşhisi hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.