Pektus Ekskavatum Şikayetleri ve Etkileri

Pektus Ekskavatum Şikayetleri ve Etkileri

Pektus Ekskavatum Şikayetleri ve Etkileri konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Pektus ekskavatum için fiziki muayene ve radyolojik görüntüleme ile tanı konulmaktadır. Önemli şikayetlerden biri görsel bozukluktur. Diğer şikayetlerden bir kaçı da nefes darlığı, çarpıntı ve efor kapasitesinin düşüklüğü olarak sayılabilir. Hastalıkla birlikte gelişen semptomlar deformitenin derecesi ile alakalıdır. Hafif depresyonlarda ise çoğunlukla semptomla karşılaşılmamaktadır. Semptomlar çoğunlukla erken ergenlik döneminde başlar. Egzersiz toleransı düşük olur. Bununla birlikte çoğu hastada sık tekrarlayan pulmoner enfeksiyonlar görülebilir.

Bu hastalığa sahip hastalar genellikle deformitenin görüntüsünden şikayet etmektedir. Buna bağlı olarak da sosyal aktivitelere katılmakta güçlük çekilir. Genellikle utangaç, içe kapanık ve bazen yalnız çocuklar olurlar. Ergenlik çağına ise psikolojik etkiler çok daha fazl ortaya çıkar.

Bu hastalık için düz ve lateral akciğer grrafisi istenmektedir. Solunum fonksiyon testleri sayesinde fonksiyonel bir patolojinin var olup olmadığı anlaşılır. Operasyon istenirse Toraks BT çekilmektedir. Kalp üzerindeki etkilerine bakılır.

Bu hastalıkta cerrahi tedavinin belli amaçları vardır. Bunların başında göğüs kafesinin gelişimine izin verilmesi ve sternumun akciğer ve kalbe baskısını engellemek gelir. Postürü düzeltmek ve psikolojik problemleri gidermekte pektus ekskavatumun cerrahi tedavisinin amaçlarındandır.

Pektus Ekskavatum Şikayetleri ve Etkileri hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Pektus Ekskavatum Deformitesi başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.