Göğüs Kafesinde Sıvı Birikimi

Plevral Efüzyon: Göğüs Kafesinde Sıvı Birikimi

Plevral Efüzyon: Göğüs Kafesinde Sıvı Birikimi konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Prof. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Akciğer üzerini örten visseral plevra ile birlikte göğüs kafesi iç yüzeyini saran pariyetal plevra mevcuttur. Mediastende birleşirler. Bu iki bölüm arasında oluşan su birikmesine plevral efüzyon denmektedir.

Normalde iki zar arasında yaklaşık 10-15 ml sıvı birikmesi olur. Bu alanda biriken sıvı bir denge halinde oluşur.  Plevra yaprakları arasında 24 saatte 5-10 lt sıvı döngüsü oluşmaktadır. Bu sıvının salgılanma oranı artar ya da geri emilimi azalırsa bu alandaki sıvı oranı artar. İşte bu sebeple de plevral efüzyon (plörezi) oluşur.

Plevral Efüzyon: Göğüs Kafesinde Sıvı Birikimi hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Prof. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Mediasten Kitleleri ve Görüldükleri Yerleşim Yerleri başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.