Pnömotoraksa Sebep Olan Blebler

Pnömotoraksa Sebep Olan Blebler

Pnömotoraksa Sebep Olan Blebler konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

1cm den daha küçük olan ve içinde hava bulunan boşluklara bleb denir.Toraks boşluğu üstünde fazla negatif basıncın olması ya da sigara ve enfeksiyonlar başlıca sebeplerdendir.

Bül ise akciğerin aşırı distansiyonunu ile ortaya çıkar. Visseral plevra altında hava içeren boşlukların oluşmasıyla ortaya çıkar. 1cm nin üstündeki büyüklükteki keselerden oluşur. Akciğer içinde kalınlaşan fibrotik plevra oluşur. Fibrotik doku ile çevrili olabilmektedir.

Primer spontan pnömotorakslı hastalar genelde uzun boylu, sigara içen, zayıf ve erkeklerde ortaya çıkabilmektedir. Yüzbinde 10 kişide görülmektedir. Erkeklerin oranı kadınlara göre tam altı kat fazladır. Türkiye’de yılda 13.000 pnömotoraks vakası bildirilir. Yatarak tedavi olanların sayısı 10 bini bulur. Ani göğüs ağrısı, nefes darlığı oluşumu, çarpıntı ve öksürük tipik belirtilerindendir.

Pnömotoraksın fiziki muayenesinde perküsyonda sonaritenin arttığı görülür. Oskültasyonda o taraf solunum sesinin azaldığı ya da hiç olmadığı görülür. Ayrıca palpasyonla o tarafa vibrasyon torasikin alınmadığı da görülmektedir.

Hipotansiyon, siyanoz, venöz dolgunluk ve hastalıklı bölgede hemiteraksın genişlemesi en belirgin mediastinal kayma bulgularındandır.

Pnömotoraksa Sebep Olan Blebler hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Pnömotoraks ve Çeşitleri başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.