Timoma ve Tedavi Yöntemleri

Timoma ve Tedavi Yöntemleri

Timoma ve Tedavi Yöntemleri konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Timinoma ön mediasten tümörlerinin çoğunun oluşturur. Bu oran yaklaşık olarak %20’dir. Lenfositik, epitelyal ve spindle cell variantları mevcuttur. Yapısı oldukça serttir. Hemorajik ya da kistik olabilmektedir. İnvazyonla yayılım gösterirler. Genellikle de akciğer grafisi sırasında tesadüfen karşılaşılmaktadır.

Göğüs ağrısı, nefes darlığı ve öksürük görülebilir. Nefes darlığı ile de karşılaşılabilmektedir. Nadiren metastaz yapar.

Sinir ileti kavşağındaki bozukluktan ortaya çıkan hastalığa myastenia gravis denir. Kadınlarda sıklıkla görülür. Çift görme, göz kapağı düşüklüğü, halsizlik ve güçsüzlük en sık görülen etkileridir Ayrıca ses değişikliği ve çiğnemede zorluk görülebilmektedir.

VATS ve Robotik timektomi cerrahi yöntemlerin başında gelir. Ayrıca timoma ile birlikte timüs dokusunun çıkarılması da tedavide uygulanan yöntemlerdendir.

Timoma yavaş ve lokal yayılım yapar. Bu yüzden cerrahi tedaviden oldukça fazla yarar görülebilmektedir. Tedavisinde minimal invazif ve açık ameliyat yöntemlerine başvurulmaktadır.

Timoma ve Tedavi Yöntemleri hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Göğüs Boşluğu Sıvı Birikimi Şikayetleri Nelerdir? başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.