Primer Tümörüne Bağlı Akciğer Kanseri

Primer Tümörüne Bağlı Akciğer Kanseri Bulguları Nelerdir?

Primer Tümörüne Bağlı Akciğer Kanseri Bulguları Nelerdir? konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Öksürük: Akciğer kanseri için en çok karşışaşılan bulgudur. Sürekli devam eden öksürüğün sebebi genelde astımdır. Diğer durumlarda ise  %5 gibi bir bölümü kanser olabilir. Akciğer kanserinde kitlenin neden olduğu lenf nodlarının dıştan yaptığı baskı genelde akciğer kanserinde görülen öksürük nedenlerindendir. Sigara içenlerin çoğunda kronik bronşit yüzünden bu öksürük ilerleyerek akciğer kanserine neden olabiliyor.

Nefes darlığı: Çoğu zaman artan balgam yüzünden nefes darlığı gibi sorunlar görülebilmektedir. Akciğer kanserinde ise tümör ana bronşu tıkayarak damar ve kalbe baskı yapar.

Balgamda görülen kan: Genelde hastalar öksürük ile karşılaştıklarında hemen doktora gitmese de balgamda kan gördüklerinde derhal doktora görünme ihtiyacı duyarlar. %90 gibi büyük bir oranı bronşial arter kaynaklı olmaktadır. Türkiye’de balgamda kan olmasının yani hemoptiğzinin en büyük sebebi tbc, akciğer kanseri ve bronşektazi olarak belirlenmiştir.

Göğüsteki ağrılar: Bu tip ağrılr genelde ilgili tümörün plevraya yayılımı ile ortaya çıkmaktadır.

Akciğer kanserinin intratorasik yayılımı ile oluşan semptomlar:

Rekürren sinir invazyonu: Bazen ses kısıklığı görülmektedir.

Frenik sinir invazyonu: Nefes darlığı ile kendini belli etmeye başlar.

Horner sendromu: Göz kapağı düşüklüğü görülebilmektedir.

Göğüs duvarı tutulumu: Göğüs ağrısı oldukça fazla görülür. Akciğer kanseri ile ilintili olarak bu ağrı sızlayıcı ve öksürükle bğlantısı olmayan türde ağrılarla kendini belli eder. Bu tip ağrılar yaklaşık %15 gibi bir oranda görülmektedir.

Primer Tümörüne Bağlı Akciğer Kanseri Bulguları Nelerdir? hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Akciğer Kanseri Tarama Yöntemleri başlıklı yazıdaki akciğer kanseri teşhisi hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.