Pektus Ekskavatum Tedavisi

Pektus Ekskavatum Tedavisi

Pektus Ekskavatum Tedavisi konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Çocuklarda ilerleyici pektus ekskavatum ve solunum fonksiyonlarının testinde azalma görülürse cerrahi düzeltme önerilmektedir. Ayrıca kalp basısı ve 3.25’den daha büyük Haller BT indeksi görüldüğü durumlarda da aynı şekilde cerrahi düzeltme uygulanması tavsiye edilir.

Genelde bu hastalığın ameliyatı kozmetik sorunlar yüzünden gerçekleştirilmektedir. Fakat çöküntünün ilerleyen yaşlarda artacağı unutulmamalıdır. Ameliyatın erken yaşlarda yani postür bozuklukları ortaya çıkmadan yapılması tavsiye edilir. Psikososyal sebeplerden ötürü yapılacak ameliyatlarda hastanın 5 yaşını doldurması önerilir. Ergenlik ardından yapılan operasyonlar için başarı şansı düşmektedir.

Pektus ekskavatumun cerrahi tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Modifiye Ravitch denen açık yöntemle uygulanmakta olan cerrahi müdahale tekniği
  2. Minimal İnvaziv Teknik denen kapalı yöntemle yapılan cerrahi müdahale tekniği
  3. Sternum üzerine silikon takviyesi
  4. Sternum üzerine otolog yağ implantasyonu
  5. Vakum tedavisi

Pektus Ekskavatum Tedavisi hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Bronşektazi Teşhisi ve Tedavisi başlıklı yazıdaki akciğer kanseri tedavi yöntemleri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.